איך להעסיק פרילנסר באופן חוקי- עורך דין אוראל הרשקוביץ

התקשרות עם פרילנסר חוסכת בשכר עובדים ומוזילה את הוצאות העסק. לא צריך לשלם תנאים סוציאליים: פנסיה, ימי מחלה, פיצויי פיטורים ועוד. על פניו- מדובר בחסכון לעסק. אלא שאם לא נעשה זאת נכון ובאופן חוקי, זה עשוי לעלות לנו ביוקר.
מתי העסקת פרילנסר מוזילה את הוצאות העסק?

העסקת עובדים היא אחת מההוצאות הגדולות בעסק. על כן, בעלי עסקים רבים מחליטים להתקשר עם פרילנסרים (נותן שירותים חיצוני שמוציא חשבונית) ובכך לחסוך בהוצאות סוציאליות של עובדים כמו ימי חופשה, ימי מחלה, פיצויי פיטורים, הפרשות לפנסיה ועוד.

בנוסף על כך, בהעסקת פרילנסר ניתן לשלוט בהוצאות השכר לשעת עבודה. אפשר לקבוע מראש כמה שעות בדיוק יעבוד הפרילנסר, כמה זה יעלה לנו, ובהתאם לכך לתמחר את השירות או את המוצר שאנחנו מוכרים ללקוח. אז התקשרות עם נותן שירותים חיצוני אכן יכולה להיות פתרון מצוין, יעיל ויותר זול מלהעסיק עובד. אלא שהפתרון הוא זול ונכון, כל עוד בית הדין לעבודה לא קבע שבדיעבד העסקתם עובד.

"יצא שכרו בהפסדו" – מתי העסקת פרילנסר מייקרת את הוצאות העסק?

כאשר פרילנסר מגיש תביעה כנגד מעסיקו לבית הדין לעבודה בטענה ליחסי עובד מעביד, וטענותיו מתקבלות, המעסיק יחויב לשלם רטרואקטיבית את כל התנאים הסוציאליים להם זכאי הפרילנסר כשם שזכאי עובד: פנסיה, דמי הבראה, ימי חופשה, פיצויי פיטורים ועוד ועוד.

התשלום לפרילנסר, שלימים הוכר ע"י בית הדין לעבודה כעובד שלנו, יכול להגיע למאות אלפי שקלים, בכפוף לזמן ההתקשרות בין הצדדים. ההשלכות הן שנשלם כפול: גם שכר של פרילנס אשר גבוה לרוב משכר של עובד, וגם זכויות סוציאליות בגין אותו שכר. מדובר בהוצאה כבדה, לא מתוכננת, שעשויה אף להוביל לקריסה כלכלית של העסק.

 מהם התנאים להעסקת פרילנסרים?

לרוב, פרילנסרים מספקים שירותים לכמה לקוחות במקביל ולזמן מוגבל, ורשאים לבצע את העבודה מביתם. כמו כן, ככלל, פרילנסרים אינם נדרשים לעבוד בשעות קבועות. אם לדוגמה מדובר בטכנאי מחשבים שעבד על פרויקט בהיקף של 20 שעות בחודש לתקופה של חצי שנה, הסיכויים שיכירו בו כעובד נמוכים.

לעומת זאת, אם מדובר באיש תחזוקה שמספק לכם שירותים בהיקף של 182 שעות בחודש, במשך 5 שנים, וכאשר הוא נעדר מהעבודה עליו להשלים את המטלות שלו, הסיכויים גבוהים שיוכר כעובד ע"י בית הדין לעבודה.

איך מעסיקים פרילנסר מבלי שיוכר בדיעבד כעובד?

ראשית, חשוב להתייעץ עם עו"ד שמתמחה במשפט העבודה. הסכם כללי שאינו מותאם לנסיבות המקרה, עשוי להיות חסר כל תוקף משפטי ולהיפסל ע"י בית הדין לעבודה. שנית, יש להימנע מלהעסיק פרילנסר בשעות קבועות ובהיקף משרה המאפיין יחסי עובד מעביד. שלישית, חשוב לקבוע מנגנון שבמסגרתו הפרילנסר יחויב להחזיר כספים למעסיקו אם יוכר כעובד ע"י בית הדין לעבודה.

לסיכום: מעסיקים רבים מתקשרים עם פרילנסרים כדי לחסוך בעלויות שכר עובדים שהן חלק נכבד מהוצאות העסק. אולם, העסקת פרילנסר עשויה לעלות לנו ביוקר, אם לא נפעל בהתאם להוראות החוק.

אהבתם את המאמר? שתפו...

Facebook
Twitter
Linkdin
Pinterest

השאירו תגובות והודעות