צו ההרחבה בענף הבנייה

עובדי ענף הבנייה זכאים להטבות ותוספת לשכר בשיעור של אלפי שקלים בחודש. מהם התנאים לחתולת צו ההרחבה בענף הבנייה?

התנאים לתחולת צו ההרחבה בענף הבנייה

עובדי ענף הבנייה עובדים שעות רבות, בתנאים קשים תוך סיכון חיים. לא אחת, מדובר בעובדים מוחלשים החשופים לניצול ופגיעה בזכויותיהם. הוראות צו ההרחבה בענף הבנייה שיפרו באופן משמעותי את תנאי העסקה של אותם עובדים.

על מנת שהוראות צו ההרחבה יחולו על עובדי ענף הבנייה, עיקר העיסוק  של המעביד צריך להיות תחת ענף הבנייה והשיפוצים. ככל שתחום הבנייה מהווה פעילות משנית לעיסוקו של המעביד, דאז צו ההרחבה לא יחול על העובד. ניתן להיעזר, בין היתר, בסיווג האחיד של ענפי הכלכלה שמוציאה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

פנסיה ופיצויים מוגדלים 

ככלל, עובדי ענף הבנייה זכאים להפרשות פנסיוניות מהיום הראשון לעבודתם. כמו כן, העובדים זכאים להפרשות פנסיוניות גבוהות לעומת אחרים.

קרן השתלמות

קרן השתלמות היא אפיק חיסכון פטור ממס לטווח זמן בינוני. הכספים ניתנים למשיכה בחלוף שש שנים ממועד ההפקדה הראשונית.

מנהל עבודה זכאי לקרן השתלמות מיום עבודתם הראשון. המעסיק יפריש על פי השכר התעריפי 7.5% על חשבונו ו- 2.5% על חשבון העובד. שאר העובדים, בעלי ותק של 3 שנים בענף הבנייה בישראל, יהיו זכאים לקרן השתלמות בשיעורים הבאים: 25% על חשבון המעסיק, ו- 1% על חשבון העובד.

הוצאות אש"ל

עובדים זכאים לתשלום בגין ארוחות שקנו מכספם בסך 20 ₪ ליום עבודה. עובדים שישנים מחוץ לביתם לצורך ביצוע עבודות השיפוץ (בהתאם לתנאים),  זכאים לשלוש ארוחות ביום, לינה או תשלום על מקום הלינה.

בגדי עבודה

עובדים עם ותק של חצי שנה ומעלה זכאים לבגדי עבודה. בכל שנת עבודה על המעסיק לספק לעובדיו חולצה, נעליים מכנסיים וכובע מצחייה.

תשלום עבור יום עבודה שבוטל בשל תנאי מזג אוויר

עובדים שלא הגיעו לעבודה בשל תנאי מזג האוויר, זכאים לתשלום בגין 4 שעות עבודה. בנוסף, העובדים זכאים לשכר בגין השעות שעבדו בפועל, וכן בתוספת של 4 שעות נוספות אותן לא עבד.

הפרת הוראות צו ההרחבה בענף הבנייה

אם כן, עובדי ענף הבנייה זכאים לזכויות בשווי של אלפי שקלים בחודש. מעסיק שמפר את הוראות החוק חשוף לתביעה מצד עובדיו וכן לסנקציות שונות ממשרד העבודה.

המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

אהבתם את המאמר? שתפו...

Facebook
Twitter
Linkdin
Pinterest

השאירו תגובות והודעות