האם ניתן לשלול פיצויי פיטורים מעובד שגנב?

המעסיק גילה שעובדו גנב ממקום העבודה ציוד בשווי עשרות אלפי שקלים. כיצד יש לפעול בנסיבות העניין, והאם ניתן לשלול פיצויי פיטורים מעובד שגנב?

גניבה ממקום העבודה

מקרה שהיה כך היה:

"העובד נצפה נוטל רכוש החברה ומניח אותו מתחת לשולחן העבודה, בסמוך לתרמיל שלו, כשבחלק מהפעמים נלקחו מספר פריטים. על פי דוח הבדיקה, בסך הכל נטל העובד כ-20 פריטים.

הנטילה בוצעה בשעות בהן נוכחות יתר עובדי החברה מועטה, קרי לפני השעה 7:00 בבוקר או לאחר השעה 18:00. בסיום יום העבודה יצא העובד עם התרמיל. בבדיקה שנערכה באזור שולחן העבודה לא נמצא זכר למוצרים שנלקחו על ידו.

בהמשך, נצפה העובד "בזמן אמת" לוקח רכוש נוסף של החברה."

האם בנסיבות  המקרה, ניתן לשלול פיצוי פיטורים מהעובד?

האם יש לערוך שימוע לעובד שגנב?

ככלל, יש לערוך שימוע גם לעובד שגנב ממעסיקו: כסף, ציוד (למשל רכב) ורשימת לקוחות של המעסיק.

חובת השימוע עומד הרציונל לפיו לא יהא זה הוגן להטיל על העובד סנקציה חמורה הפוגעת בהכנסתו, מבלי שיקבל הזדמנות להציג עמדתו בטרם קבלת החלטה על פיטוריו.

הדברים נכונים קל וחומר שעולה טענת גניבה אשר עשויה לפגוע בשמו הטוב של העובד. על כן, ישנה חשיבות יתרה לערוך שימוע לעובד שעולה החשד שגנב ממעסיקו.

הוכחת גניבה בידי העובד

מעסיק הטוען שעובדו ביצע מעשי מרמה או גניבה, עליו הנטל להוכיח את טענותיו כלפי העובד. המעסיק צריך להביא ראיות מהימנות להוכחת הגניבה.

הטעם לכך נובע מהשלכותיהן של טענות אלו על שמו הטוב של העובד, ניקיון כפיו ויושרתו האישית של העובד.

שלילת פיצויי פיטורים מעובד שגנב

ככלל, מגמת הפסיקה בבית הדין לעבודה היא לא לשלול פיצויי פיטורים, אלא בנסיבות חריגות. אולם, בית הדין לעבודה קבע שמעסיק רשאי לשלול פיצויי פיטורים, או חלק מהפיצויים, כמו גם דמי הודעה מוקדמת מעובדו שגנב. לצורך כך, יש להגיש בקשה לבית הדין לעבודה.

פיצוי בגין נזק ממוני בשל הגניבה

המעסיק יכול לתבוע את העובד בגין נזק ממוני מכוח  סעיף 10 לחוק החוזים (תרופות בשל הפרת חוזה), תשל"א – 1970 או מכוח חוק עשיית עושר ולא במשפט.

כך למשל, במקרה של גניבת רכוש, ניתן לתבוע שווי הרכוש שנגנב ואובדן רווח עתידי. בנסיבות מסוימות, המעסיק יכול לתבוע את הרווח שהעובד הפיק כתוצאה מהגניבה.

לסיכום

על המעסיק מוטלת החובה לפעול במשנה זהירות טרם ההחלטה על שלילית פיצויי פיטורים מעובדו שגנב. עורך דין מנוסה ומיומן בתחום המסחרי ומשפט העבודה יכול לסייע למעסיק להגן על הכנס הקנייני שלו.

המידע בעמוד זה כללי ובלתי מחייב. האמור אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי. בכל מקרה יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מעורך דין .

אהבתם את המאמר? שתפו...

Facebook
Twitter
Linkdin
Pinterest

השאירו תגובות והודעות